O dětech doopravdy, aneb jak přežít nejen šestinedělí

02.02.2020

Kombinace toho, že jsem profesně speciální pedagog - psychoterapeut a zároveň matka čtyř dětí (tři jsem měla za čtyři roky), nastřádala jsem během let spousty praktických informací, které jsem si každé další narozené miminko ověřila a případně rozšířila a teď z nich vnikl skvělý workshop!

Jak jsem zvyklá se na věci dívat optikou terapeuta, nesmírně mě to obohatilo a přineslo mi to nespočet mimořádných zjištění. A to, jak s nimi pracovat a pochopit je jsem si poté ověřila i u svých klientek - maminek v ordinaci.

Praktický worshop - rozsah cca 2hod., kombinace přednášky a podnětů účastnic.

Jedno z prvních bylo to, že narození dítěte a sdílení života s ním, je nepředstavitelné... "Další level", opravdu setkání matky se stínem, v dobrém i v tom těžkém slova smyslu, kdy už není místo na to jít po povrchu. Abychom to zvládly, musíme se nejen ponořit do svého nitra a zapracovat na sobě, ale i dát do pořádku svoje vidění světa a vztah k němu, abychom nebyly smýkány představami okolí, jaké bychom měly být matky a jak by mělo vypadat naše miminko.  Je to zbytečné. Pojďme prožívat mateřství lehce a s radostí!

Co bych Vám ráda předala?

  • jaké bude miminko, které po porodu budete tisknout v náručí? nový člověk z nového světa... neplést s dospělým:-)
  • pláč miminka a jak mu rozumět, aneb všeho s mírou
  • biorytmy miminka, jak naplánovat péči o něj a o sebe zároveň, psychohygiena
  • spánek miminka, co je "správně" a čím se nestresovat
  • práce s vyčerpáním, výčitkami a obavami, strachem, nejistotou a mnoho dalšího...
  • nácvik relaxace, autogenního tréninku, zvládání vlastních emocí


Už Elen Keyová se v roce 1903 snažila rozšiřovat a prosazovat tehdy pro společnost překvapivou myšlenku, že dítě NENÍ zmenšený dospělý. A pokud k tomu nebudeme přihlížet, dostaneme se do kruhu zklamání, boje a zoufalství. A dnes, o víc než sto let později, jako bychom na tom byli ještě hůř. Hodně myšlenek, co nám společnost vnucuje ohledně mateřství a výchovy, jdou úplně opačným směrem. Trápíme ženy nemístnými a nesmyslnými radami a očekáváními, která nejsou v realitě vůbec možná. Znejišťujeme je, virtuální svět je zaplavuje ne vždy relevantními informacemi, zbavuje je kompetencí, pokud nebudou mít přesně nastudované tohle nebo tamto, tenhle nebo tamten kurz... 

A je to zbytečné! Každá žena má neuvěřitelný vnitřní potenciál být skvělou matkou a k tomu ještě deseti dalšími rolemi, které uzná za vhodné. A jak na to se aspoň z části podíváme společně!