Cesta přes obrazy, aneb malování s bonusem

12.10.2018

Skupiny, sdílení, kruhy a vyprávění... všude kolem je toho spousty, ale zároveň je i mnoho lidí, pro které je tahle cesta nekomfortní, ač by se na ní rádi posunuli k lepším zítřkům. Zkuste to beze slov! Zamalujte si a zároveň zapracujte na seberozvoji! 

Malování s bonusem! Zkuste to tentokrát jinak:-)

Připravila jsem pro Vás se svojí přítelkyní, zkušenou výtvarnicí něco mimořádného. Malovací workshop, který nenápadně prolneme psychoterapií, resp. arteterapií. Nabízíme dvě varianty kurzu:


 1. Celodenní, dva lektoři - plnohodnotný výtvarně - terapeutický kurz. Polovinu vede moje kolegyně výtvarnice, edukuje účastníky o akvarelové a akrylové malbě. Tu si za našeho společného vedení vyzkouší a já se ujmu arteterapeutické části. Zamyslíme se nad tím, co se dá v obrázcích najít, jak to zle terapeuticky interpretovat a navedu účastníky, jak lze provést změny k lepšímu, takové, které by poté mohli vyzkoušet i v realitě.
 2. Krátká cca 2hod verze - pouze s mojí účastí. Kresba zvolenými prostředky terapeuticky vedená a společně interpretovaná. Téma volné, pracujeme např.:
 • výtvarně zpracované obavy z porodu a jejich "přemalování" na plátno, v nový, radostný obraz plný očekávání a odvahy, vedená skupina, kdy jsou u práce s výtvarnými technikami navíc odborně ošetřeny obavy, negativní myšlenky a kognitivní omyly, které ženy zbytečně a nesmyslně trápí
 • arteterapeutické uchopení nezdařeného porodu, necitlivě vedeného, potratu, neplánovaného císařského řezu, apod. 
 • výtvarná relaxace zaměřená na zvládnutí nové situace, např. po porodu, očekávaní změny, zpracování nepříjemného zážitku, apod.
 • a jakékoliv další téma, které si budete přát!


Arteterapie je formou terapie, která probíhá beze slov. Jejím prostřednictvím můžeme podpořit seberozvoj, růst. Ve svých dílech můžeme číst jako v otevřené knize. Věci, ve kterých máme v realitě zmatek, nedaří se nám mít nadhled nebo nechápeme, proč nefungují, na plátně najednou vidíme úplně jinou optikou. Možná nám bude stačit jen tohle prozření, možná budeme chtít náš příběh přemalovat do nějakého lepšího a nadějnějšího, abychom podpořili stejnou cestu i toho reálného.

"Umění je jako slunce, které se taky nikomu nevtírá. Když zatáhnete záclony a zavřete okenice, tak vám slunce do bytu neleze, jenomže je to vaše chyba, pane, že chcete žít potmě."

Jan Werich

V ceně:

 • dva lektoři po celý den k dispozici, možnost psychoterapeutického poradenství
 • profesionální výtvarné pomůcky (akvarel, akryl, akvarelový papír a plátno, aj.)

Co si vyzkoušíte:

 • stanete se na chvíli profesionálním výtvarníkem:-) - teoretický i praktický rámec práce s akvarelem, akrylem na papír i plátno, vytvoříme dvě díla, která si vezmete domů a minimálně jedno bude k pověšení na zeď
 • nahlédnete za dveře psychoterapeutické ordinace - KBT, neboli kognitivně - behaviorální terapie je aktuálně nejúčinnější a nejpoužívanější nástroj, když v životě nejdou věci podle plánu, vyzkoušíte si její optikou zvládání úzkosti, navíc nácvik autogenního tréninku a autohypnózy
 • poodhalíme Vám tajemství, jak se životní prožitky a názory promítají do Vašich obrázků a vyzkoušíte si, že to funguje i opačně...když se něco změní v realitě, změní se mi i obraz, ale stejně tak mohu změny udělat bezpečně na plátně a zvědavě pozorovat, co se stane v reálném životě

Možná je někdy zbytečné nutit se do slov. Řinou se na nás odevšad, někdy smysluplné, ale většinou prázdné a bez obsahu. A i kdyby ho zadobře měly, někdy nás netrápí nic konkrétního, jen jakási podivná příchuť, pocit nebo tušení minulého, "dežaví", když zahlédneme určitou barvu nebo ucítíme vůni.

Vykročme spolu na cestu beze slov, tichou a laskavou, jako mírný, poklidně proudící potok, kde nebude nic nutně určeno a žádné vyjádření barvou nebude špatně. My, jako hrdinové svého příběhu, vykročíme zachytit naše prožitky paletou barev. Vyzkoušíme si techniky zvládání úzkosti a imaginace, a v tichém rituálu vody smyjeme jejich syté barvy. Voda, jako element zrození, pomůže našemu hrdinovi přestoupit do obrazu nového příběhu, trvalého, plného sytých odstínů.

Pojďte si vyzkoušet arteterapii, terapeutické působení skrze výtvarno. Dobrodružství, ve kterém můžete beze slov nově prozkoumat, cokoliv Vás napadne a díky psychoterapeutickému vedení vytvořit své postavě nový svět, do kterého si bude moci přejít. 

A když se Vám nebude chtít se zase až tolik zabývat terapií, užijete si a vyzkoušíte pod profesionálním vedení výtvarné techniky tak, jak Vám to během školních let zatajili nebo dokonce znechutili. Akvarel, akryl, čtvrtky i plátno s paletou barev, s jakou jste se ve školních lavicích nesetkali. Takovou, která svým rozsahem a barevnou škálou umožní zhmotnit i ty nejjemnější nuance Vašeho prožívání. 

Prostě příjemně strávený den s uměním, ve kterém nebude nic špatně, a sami si až v běhu rozhodnete, zda využijete terapeutický potenciál celé tvorby nebo si jen odnesete své malé potrfolio.